Zeytin üreticisine 860 milyon TL kredi desteği

BURSA (İGFA) – 2010 yılından bugüne ortaklara takviye olmak maksadıyla, piyasa şartlarının altında fiyatlarla gübre, zirai ilaç ve akaryakıt takviyesi veren Marmarabirlik, 2024 yılı için ortaklarına toplam 860 milyon TL tıpkı kredi tahsisatı yaptı.

Ürün alım bütçesi ile tarihe geçecek bir eser alım devrini geride bıraktıklarını belirten Yönetim Kurulu Lideri Hidamet Asa, “Amacımız üreticimizin zeytin üretiminde bütün girdileri için takviye olmak ve uygun şartlarda, zirai ilaç, bakır, sülfat, hazır bordo ve Marmarabirlik ‘KopOrganik’ markası ileOrganik ve Organomineral gübreolmak üzere kredi tahsisatı yapmaktır” dedi.

2024 yılı için ortaklara tahsis edilen kredi limitleriyle ilgili bilgi veren Lider Hidamet Asa, esere vadeli olarak tıpkı kredi limitlerine ait vadelerin 31 Aralık tarihi olacağını belirterek, “1 kg zeytinin üretim maliyeti olan 30.44 TL’nin yarısını üretime takviye veriyoruz. Kooperatif genel şuralarına 3 yıl üst üste katılanlar için yıl bazında 1500 TL verilecektir. En üst limit 100 bin TL, en alt limit 20 bin TL olacaktır. Ortaklarımızın bir yıllık muhtaçlıklarını karşılamayı hedefliyoruz.Toplam tıpkı kredi tahsisatı 860 milyon TL’dir.” diye konuştu.

Birliğe ziyan vermemek ismine denetimli siyasetler yürüttüklerini belirten Lider Asa, ortakları faiz yükünün altına sokmalarının yanlışsız olmadığını söz ederek, Nisan ayı sonunda eser bedelleri ödendikten sonra, Birlik imkanlarının elvermesi halinde akaryakıt dayanağı vermeyi hedeflediklerini belirtti. Bu ortada hatırlanacağı üzere alınan eser bedellerinin yüzde 50’si 15 günlük dönemlerle peşin, geri kalan toplam meblağın yarısını Ocak’ta ödeyen Marmarabirlik, son dilim ödemenin ise Nisan ayı sonunda yapılacağını üreticilere duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir