Tunceli’de çöp tesisine karşı çıkan köylülerden kefenli- tabutlu protesto

Tunceli Belediyesi öncülüğünde, 7 ilçenin belediye liderleri tarafından Avrupa Birliği’nin de fon takviyesiyle merkeze bağlı Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana üretimi düşünülen ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı çıkan bölgedeki köylüler, 55 bin ağaç kesileceğini, tabiatın tahrip edileceğini, kutsal gördükleri inanç yerlerinin çöp altında kalacağını, geçim kaynakları olan ziraî ve hayvansal faaliyetlerin son bulacağını belirterek birçok kere belediye binası önünde aksiyon yaptı.

En son belediye önünde eşek, keçi ve arı kovanlarıyla hareket yapan köylüler, merkez ve 7 ilçe belediyesi tarafından DER-KAB (Dersim Katı Atık Birliği) toplantısının yapılacağını öğrendi. Sabah saatlerinde Sanat Sokağı’nda bir ortaya gelen köylüler, kefen giyip, tabutlarla geldikleri belediye binası önünde tesisle birlikte insanlığın öleceğini belirterek, protesto gösterisi yaptı.

“ÖLECEĞİZ, YENİDEN DE TOPRAĞIMIZI VERMEYECEĞİZ’

Köylüler ismine konuşan Sütlüce köyü muhtarı İmam Çelik, belediyelerin projeden çekilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

– Tesisinin yapılmasıyla tabiat yok olacak. Biz bugün kefenlerimizi giydik, yarın da giyeceğiz. Biz orada öleceğiz ancak yeniden de toprağımızı vermeyeceğiz. Bu ağaçlar her gün bir şeyler söylüyor; ‘Tunceli Belediyesi beni yok etmek istiyor, ben yok olunca siz de yok olacaksınız’ diyor.

– Düşünüyoruz ki ağaçlar hakikat söylüyor. Ormanlarımız yok olursa, biz de yok oluruz. Biz yok olursak, bu belediyedekiler de yok olacak. Tesis köyümüze 500 metre uzaktadır. Bize kimse takviye vermiyor. Allah’tan diğer kimsemiz yoktur. Onun için kefenlerimizi giydik. Bu uğraş uğruna ölürüm. 10 yıl sonra öleceğime artık ölürüm. Mezarımızın üzerine çocuklarım muharrir, ‘babamız toprağı için öldü’ diye…

“DOĞANIN VE YABAN HAYATININ KEFENİDİR”

Müvekkillerinin yaban hayatı ve tabiatın kefenini giydiklerini söyleyen köylülerin avukatı Özgür Ulaş Kaplan da şunları söyledi:

– Bu toplantıda projenin iptal edilmesini istiyoruz. Bugün bu toplantıdan beklentimiz budur. Bu tesis yapılırsa halk sıhhati tehdit edilmiş olacak, etraf ve tabiat manasında çok önemli ziyanlar meydana gelecek. Yıllardır köylüler bu durumu lisana getiriyor, artık bu son evredir. Kararlığı göstermek için bugün kefenleri giymişlerdir.

– Kefenler oradaki ağaçların, tabiatın ve yaban hayatının kefenidir. Onlar bize bugün bu kefenleri giydirdiler. Bunları bize giydirenler utansın. Halkı, doğayı ve yaban hayatını yok etmek istiyorlar. Biz kararlılığımızı göstermek için bugün kefenleri giydik. Yarın alana geldikleri vakit da karşılarında duracağız bu kefenlerle. Yöre halkı tabiatına sahip çıkacaktır. ‘Söz, yetki ve karar halkındır’ diyorlar lakin halkı dinlemiyorlar. Biz, ‘söz, yetki ve karar doğanındır’ diyoruz. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir