Taha Akyol: Seçim güvenliği açısından asıl sorun partili cumhurbaşkanının YSK üzerindeki etkisidir

Karar gazetesi muharriri Taha Akyol, Yüksek Seçim Kurulu Lideri (YSK) Muharrem Akkaya‘nın, ihsas-ı rey (oyunu/tarafını muhakkak etmek) niteliğindeki kelamlarının YSK’yı tartışmaya açtığını belirterek, “Sayın Akkaya, bahsin İmamoğlu’na siyaset yasağı getirilmesi olduğu açıkça aşikarken “seçime girer, kazansa bile mazbatası verilmez” diye açıklama yaptı.

Tayyip Erdoğan’ın kaçıncı kere cumhurbaşkanı adayı olacağı sorulduğunda ise “konu önümüze gelecek, şimdiden görüş bildirmem ihsas-ı rey olur” diyerek açıklama yapmaktan sakınma hassasiyetini gösterdi

Halbuki İmamoğlu aday olursa evrak yeniden YSK’nın önüne gelecektir. Akkaya, ilgili kanun hususuna atıfta bulunmakla yetinebilirdi. O denli yapmadı, “kazansa bile mazbatası verilmez” demek suretiyle somut bir açıklama yaptı. Eleştirilmesi bu yüzdendir. Hukuk devleti ve seçim güvenliği açısından asıl sorun, partili cumhurbaşkanının YSK üzerindeki etkisidir” diye yazdı.

YSK’nın bugünkü iktidar hariç, hiçbir periyotta tartışma ve güvensizlik konusu olmadığını kaydeden Akyol, “Hiçbir devirde muhalefet partileri, YSK’nın tarafsızlığından kuşku duymadı. Devletimizin sağlam ve güvenilen kurumuydu. Demokrasimizin dünyada yüzünü ağartan bir temel unsuruydu.

Partisiz cumhurbaşkanına verilen yetkilerin, partili cumhurbaşkanı tarafından “bizden” atamalarla kadrolaştırılması bütün kamu kurumlarında siyasi inanç tartışmalarına yol açtı. Bu sorun, memleketler arası raporlara geçmiştir.

AYM üyeliklerine atamalarda bile iktidar partisiyle resmi bağları olmuş isimler bulunmaktadır. Bu tablo, isimlerden bağımsız olarak, atamalardaki “bizden” tercihini yansıtıyor” sözlerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir