Seçimlerin Yenilenmesi Nedir? 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ne Zaman Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin yenilenmesi kararını saat 14.00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde imzaladı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Pekala seçimin yenilenmesi nedir? Seçim süreci nasıl işleyecek? Detaylar haberimizde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen basın toplantısında seçim tarihi netleşti. Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesini imzaladı.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından sonra gözler Resmi Gazete’de olacak. Seçimlerin yenilenmesine dair Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin yarınki sayısında yayınlanacak.

Seçimin yenilenmesi nedir?

Anayasa’nın 116. unsuruna nazaran, Türkiye Büyük Millet Meclisi, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

Seçimin yenilenmesi kararından kaç gün sonra seçim yapılır?

Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nda yer alan 3. unsura nazaran, seçimin yenilenmesi kararının imzalanmasından sonra karar, Resmi Gazete’de yayımlanacak. Seçim ise  60. günü takip eden birinci pazar günü gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı ile milletvekili genel seçimi birlikte yapılacak.

  • Cumhurbaşkanlığı makamının rastgele bir nedenle boşalması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimine bir yıl yahut daha az mühlet kalması hâlinde, Cumhurbaşkanı seçimi, makamın boşaldığı günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden birinci Pazar günü Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimiyle birlikte yapılır.

  • Cumhurbaşkanlığı makamının rastgele bir nedenle boşalması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimine bir yıldan fazla mühlet kalması hâlinde, Cumhurbaşkanı seçimi, makamın boşaldığı günden sonra gelen kırkbeş gün içindeki son Pazar günü yapılır. Bu halde seçilen Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi seçim tarihine kadar misyonuna devam eder. Kalan süreyi tamamlayan Cumhurbaşkanı açısından bu mühlet periyottan sayılmaz.

  • Yukarıdaki fıkralarda öngörülen mühletler içinde seçimin tamamlanması amacıyla, Yüksek Seçim Kurulu tarafından, seçim takvimi resen belirlenir ve ilân edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir