“Kollama”dan “Metamorfoz”a… Benzer işler: Osman Kavala’nın oyunculara çağrısının şifreleri… Kaya Minik’i hatırlar mısınız

TRT’nin, Netflix’e alternatif olarak oluşturduğu dijital platform Tabii’de yayınlanmaya başlanan “Metamorfoz” isimli dizi tartışma konusu oldu. Kelam konusu dizi, AİHM’in kararına karşın 2017 yılından beri cezaevinde olan Osman Kavala’nın hayatı ve Seyahat aksiyonlarını husus alıyor.

Bu dizi, akıllara terör örgütü FETÖ’nün kapatılan televizyon kanalı Samanyolu TV’de yayınlanan “Kollama” isimli diziyi getirdi.

BENZER SENARYO

“Kollama” isimli dizi, FETÖ’nün kumpaslarından olan Ergenekon’u mevzu ediniyordu. Dizideki karakterlerden biri de kaşkolu ve kalpağı ile Yalçın Küçük’tü. Yalçın Küçük, dizide “Kaya Minik” karakteriyle canlandırılmıştı ve bu karakteri de Reha Taşman oynuyordu.

“BENİ ŞAŞIRTAN GENÇ SANATKARLARIN BU PROJEDE YER ALMAKTAN RAHATSIZ OLMAMASI”

Osman Kavala, “Metamorfoz” dizisinde kendisini canlandıran Can Nergis’i eleştirdi. Kavala, “Benimle ilgili hazırlanmış bir senaryonun TRT tarafından finanse edildiğini ve dizi sinema olarak yayınlandığını öğrendim. Kişi prestijini koruyan maddelerden kaçmak için hileye başvurulmuş, ismim açıkça kullanılmamış. Hukuksuz olarak cezaevinde tutulmam için kullanılan iddianamelerde olduğu üzere, bu dizide de gerçek olayların tahrif edilmesi usulüne başvurulduğu, komplo teorileriyle hatalı olduğum algısı yaratmanın amaçlandığı anlaşılıyor.

Kamu kaynaklarının bu gaye için kullanılmış olması beni yadırgatmadı. Beni şaşırtan ve bana ıstırap veren, genç sanatkarların bu prestij suikastı projesinde yer almaktan rahatsızlık duymamaları.” tabirlerini kullandı.

BENZER TARTIŞMA

Geçmişte de oyuncu Reha Taşman için benzeri tenkitler yapılmıştı.

Reha Taşman, uzun bir müddettir dizi ve sinema topluluğunda kendisine yer bulamadı. Taşman, “Kollama” isimli dizide oynadı, terör örgütü FETÖ, 15 Temmuz’da darbe teşebbüsünde bulundu. Dizinin yayınlandığı televizyon kanalı kapatıldı.

DİZİNİN BAŞINDAKİ GAZETE SAYFASI

“Metamorfoz” isimli dizinin girişinde görünen, “Aleniyet” isimli gazete sayfası ise dikkat çekiyor. Gazetenin yazı karakteri ve sayfa sistemi, Can Dündar’ın; Genel Yayın Yönetmeni olduğu periyotta Cumhuriyet Gazetesi’nde kullanılan yazı karakterlerinden oluşturulmuş. Bu da Cumhuriyet Gazetesi’ne gönderme yapıldığını akıllara getirdi. “Aleniyet” ismi ise şu anda etkin faaliyette olan internet haber sitesi Serbestiyet’i hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir