Kirasını elden ödeyenler dikkat… Yıllarca kirayı elden ödedi… Ev sahibi ‘kirayı almadım’ diye dava açtı, mahkeme haklı buldu

İstanbul Bakırköy’de bir konut sahibi, 14 yıldır kiracısı olan Ayşe Sevinç Emiroğlu’nun, son 4 yılın kirasını ödemediğini sav ederek mahkemeye başvurdu. Kiracı Emiroğlu, 4 yıldır kirayı elden ödediğini, lakin bunu ispatlamak için elinde WhatSapp yazışmaları dışında öbür evrak olmadığını söyledi. Mahkeme, bu yazışmaları kanıt olarak kabul etmeyerek mesken sahibini haklı buldu.

Kızının kendisini uyardığını söyleyen Emiroğlu, kirayı banka üzerinden ödemek istediklerini lakin konut sahibinin kirayı elden istediğini tez etti. Konut sahibine çok güvendiğini söyleyen Emiroğlu, “Şaşırdım, borcum yok zira neden beni çıkarıyorsunuz dedim?” tabirlerini kullandı.

Mahkeme, Ayşe Erimoğlu’nun meskenden tahliyesine, mesken sahibine 88 bin lira ödemesine karar verildi. Kiracı Erimoğlu, “Bir üst mahkemede görüşeceğiz, sonucunu bekliyoruz” dedi.

Kararın iptal edilip edilemeyeceğini avukat Kerem Olcayto, Milliyet’e kıymetlendirdi. Olcayto şu tabirleri kullandı:

“Bu kararın verilmesinin sebebi şudur: Hukukta bu üslup sıkıntılarda ispatlar yazılı kanıtlarla olur, şahit ve WhatsApp yazışmaları davalarda kanıt olarak kabul görülmez.”

“MAL SAHİBİNİN VERDİĞİ YAZILI EVRAK OLMALIDIR”

“Kira ilgisini düzenleyen kanunda şu vardır: Kira bedelleri resmiyette bankalardan yatırılması gerekmektedir. Bankadan yatırılmadıysa öteki bir yazılı kanıt kirayı aldığına dair mal sahibinin verdiği bir yazılı evrak olmalıdır.

Kararın burada kiracı aleyhine verilmesinin sebebi de budur. Ne bir banka dekontu ne de kiracının aylık kiralarını ödediğine dair bir evrak yoktur. Bundan ötürü kabul görmemesi çok olağan ve doğaldır.

Ancak yazılı kanıt ile ispat kuralı aranıyor. Banka ödemesi yahut elden alındığına dair evrak gerekiyor.”

ÜST MAHKEMEYE BAŞVURULURSA NE OLUR?

“Üst mahkemede tahminen şöyle bir kıymetlendirme yapılabilir. Bir insan hayatının doğal akışında mesken sahibi 4 yıl boyunca rastgele bir ödeme yapmamış bir kiracıyı tutmaz. Hukuksal bir süreç yapmadan tutmaz. Burada 4 yıl kiracıyı destekleyebilir. Mal sahibinin süreç yapmaması ve kiracının WhatsApp konuşmaları kelam konusu. Üst mahkemeden dönerse bu sonuçlardan ötürü dönebilir. Fakat bu yüzde 100 olur diyemiyoruz.”

“TAZMİNAT KARARI BOZULABİLİR”

“Şu olabilir tahliyesine karar verilir, ödediği ölçüler açısından tekerrür bir ödeme olmasın diye tahminen tazminat kararı bozulabilir. Bu stil ihtilaflı durumlarda yazılı ispat kaidesi aranıyor. Ödenmiş olsa bile kabul gören kanıtların elde mevcut olmamasından ötürü kiracı aleyhine bu türlü bir karar verilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir