Gebze Teknik Üniversitesi’nde haremlik-selamlık piknik

Öğrenci pikniğini duyurusuna kız ve erkek öğrencilerin başka oturacağı notunu düşen Yeniler Topluluğu ve Seferber Topluluğu isimli öğrenci kümelerine reaksiyon gösterildi.

Gebze Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Bahar Pikniği etkinliğinde öğrencilere haremlik-selamlık tertip getirildi.

ÜNİVERSİTE İDARESİNE REAKSİYON: AKIL TUTULMASI

Sözcü’nün haberine nazaran Gebze Teknik Üniversitesi’nde bayan erkek farklı oturma tertibi ile öğrenci topluluklarının yapacağını duyurduğu piknik aktifliği için üniversite idaresini uyaran CHP Kocaeli il Başkanı Bülent Sarı, ”Eğitimde fırsat eşitliğini yalnızca öğrencilerin kılık, kıyafeti, inançları üzerinden ‘savunduk’ üzere göstermeye çalışanların üniversite çatısı altında haremlik selamlık oturma nizamı ile toplumsal aktiflik yapılması, müsaade etmesi akıl tutulmasıdır” tabirlerini kullandı.

CHP’Lİ SARI: AYRIŞTIRMANIN ÖNÜNÜ AÇAN BU TÜRLÜ BİR AKTİFLİĞE NASIL MÜSAADE VEREBİLDİNİZ

“Yeniler Topluluğu ve Seferber Topluluğu isimli iki öğrenci topluluğunun ‘Kız ve erkek öğrencilerin başka halde oturmasına ihtimam gösterilecektir’ notu ile paylaştığı duyuruya rektörlükten müsaade çıkması işte tam da bu aklın ürünüdür” diyen Sarı, şunları söyledi: “

Öğrencileri bu biçimde ayrıştırılmasına müsaade etmek demek daha sonra toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanına bu gençlerin yanlış bir halde taşıyacak olacağının göstergesidir. Okulun birçok öğrencisi bize ulaşarak bu türlü bir aktifliğe nasıl müsaade edildiğini sordu. Biz de idareye soruyoruz. Laik, demokratik, bilimin ışığında bir sistemde gençleri mesleksel iş hayatına hazırlamanız gerekirken, ayrıştırmanın önünü açan bu türlü bir aktifliğe nasıl müsaade verebildiniz? Bu aktifliği düzenleyen topluluklar kimlerdir ve kimler tarafından yönlendirilmektedir? Derhal bu müsaadesi iptal edin, derhal bu ayrıştırıcı anlayışı üniversite çatısı altından uzaklaştırın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir