Fransa’da sokaklar yangın yeri! Protestocular belediye binasını ateşe verdi

Fransa‘da iki aydır kitlesel protestolara yol açan ve emeklilik yaşının kademeli olarak 64’e çıkarılmasını içeren ıslahata ait yasa tasarısının Ulusal Meclis’te oylamaya sunulmadan Anayasa’nın 49. unsurunun 3. fıkrası kullanılarak kabul edilmesinin akabinde sokaklardaki karışıklık sürüyor. Dün akşam saatlerinde bir kere daha başşehir Paris’te sokaklara dökülen 4 binden fazla protestocu, Concorde Meydanı’nda toplandı.

MACRON’U AMAÇ ALAN SLOGANLAR ATTILAR

Reformun geri çekilmesini talep eden protestocular, meydanda büyük bir ateş yaktı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un maketini ateşe veren protestocular, “Macron, 16. Louis’nin başını kestik, yine başlayabiliriz” formunda slogan attı. Bölgeye barikat da kuran ve polise havai fişek atan protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale edildi. Çıkan olaylarda 61 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

BELEDİYE BİNASINI ATEŞE VERDİLER

Protestocular ülkenin en büyük üçüncü kenti olan Lyon’da belediye binasını ateşe verdi. Polisle çatışan göstericiler dakikalarca ”Devrim” diye slogan attı. Polis, sabah saatlerinde birtakım maskeli gençlerin belediye binasına girip ateşe verdiklerini ve bina içindeki mobilya ve öbür eşyalara ziyan verdiğini söyledi.

MUHALEFETTEN HÜKÜMETE 2 GENSORU

Öte yandan, Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’nin kelam konusu yasa tasarısı için Anayasa’nın 49. unsurunun 3. fıkrasını devreye sokmasına karşı Ulusal Meclis’teki 5 siyasi farklı küme ve 88 milletvekili bulunan çok sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisi tarafından gensoru önergesi verildi. RN milletvekili Laure Lavalette, “Sunulan tüm gensoru önergelerini oylayacağız” dedi.

Önergelerin Pazartesi günü öğlenden sonra Ulusal Meclis’te görüşülmesi bekleniyor.

GENSORU ÖNERGESİ, KÂFİ SAYIDAKİ VEKİL TARAFINDAN DESTEKLENİRSE HÜKÜMET DÜŞÜYOR

Fransız Anayasası’nın 49. unsurunun 3. fıkrası, hükümete bir yasa tasarısını Ulusal Meclis’te oylamaya sunmadan geçirilmesi için yetki sağlıyor. Lakin buna rağmen muhalefet, hükümete gensoru önergesi sunabiliyor. Gensoru önergesi, kâfi sayıdaki milletvekili tarafından desteklenirse hükümet düşüyor. Gensoru önergesi milletvekillerinden kâfi takviyesi alamaz ise yasa tasarısı mecliste onaylanmadan geçilmiş sayılıyor.

HALKI SOKAĞA DÖKEN EMEKLİLİK REFORMU

Ülke genelinde protestolara yol açan ıslahata nazaran Fransa’da 1 Eylül’den itibaren emeklilik yaşı, her yıl 3 ay kademeli olarak artırılacak. Emeklilik yaşı 2027’de 63 yıl 3 aya, 2030’da ise 64 yıla ulaşacak. 2027’den itibaren, emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl çalışmış olmak gerekecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir