Felçli kocasının yerine kahvehane işleten kadın iki yıldır ocakçılık yapıyor

Eskişehir‘de kahvehane sahibi eşi felç geçirdiği için çalışamaz duruma gelince işleri devralan iki çocuk annesi bayan, çıkarıyla ailesine bakıyor.

Tepebaşı ilçesindeki Yeşiltepe Mahallesi’nde 11 yıl kahvehane işleten 56 yaşındaki Mehmet Baş, iki yıl evvel felç geçirdi. Baş, 6 ay yatağa bağımlı kaldığı tedavi sürecinde yürüme yeteneğini yine kazandı.

Eşi çalışamaz duruma gelince ailesini geçindirmek için ocağın başına geçen 49 yaşındaki Hamide Baş, iki yıldır iş yerini her sabah saat 09.00’da açıyor. Çalışanıyla müşterilerine çay, kahve ve meşrubat servisi yapan Baş, geç saatlere kadar kahvehanesini açık tutuyor.

Hamide Baş, AA muhabirine, eşi Mehmet Baş’ın felç geçirmesiyle ailece güç bir süreç yaşadıklarını söyledi.

Eşinin 40 gün hastanede tedavi gördüğünü belirten Baş, “6 ay boyunca da yürüyemedi. Evvelden özel firmalarda çalışmıştım lakin ailem için burayı işletmeye başladım. Bilhassa gündüzleri ağır oluyor. Ayakta durmak zorunda olduğumuz için işimizin başındayız. Olumlu dönüşler aldım. Beşerler ‘Başkası olsa yapamazdı’ dediler.” tabirini kullandı.

Baş, eşi ve kayınvalidesiyle hayat uğraşı verdiklerini, biri 31, başkası 29 yaşında olan iki kızının ise Kütahya’da yaşadığını lisana getirdi.

Kadın muhtar ve müşterilerden işletmeciye övgü

Yeşiltepe Mahallesi Muhtarı Meryem Kuş Açıkgöz de Hamide Baş’ın bayanlara örnek olduğunu vurguladı.

Kadınların yapamayacağı işin olmadığını kaydeden Açıkgöz, “Hayat kaideleri herkese her işi yaptırıyor. Kâfi ki ahlaklı, kaliteli ve düzgün hizmet versin. Kendisi ismine çok keyifli oldum. Bu yükün altından kalktı. Kahvehanenin kalitesi yükseldi. Artık herkes konuşmasına dikkat ediyor. Güzel ki var.” dedi.

Müşterilerden İlhami Iza, bayan işletmeci olduğu için müşterilerin daha dikkatli davrandığını anlattı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir