EPDK: Elektrik depolamada yatırım talebi 230 milyar doları aştı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik depolamada yatırım talebinin 230 milyar doları aştığını bildirdi.

EPDK’den yapılan açıklamaya nazaran, 19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin akabinde EPDK, depolamalı elektrik üretimi kapsamında müracaatları almaya başladı.

Depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar, depolama kapasitesi kadar rüzgar ve güneş gücü santrali kurmak için Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından rastgele bir müsabaka yapılmaksızın EPDK’ye ön lisans müracaatında bulunabiliyor.

’40-45 MİLYAR DOLAR ALANA YANSIYACAK’

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, tahsis edilecek toplam kapasite yaklaşık 30 bin megavat olmasına rağmen 40 günlük müddette 164 bin 200 megavat kurulu gücünde 2 bin 753 müracaat yapıldığını bildirdi.

Yılmaz, “Bu müracaatlardan 72 bin 400 megavat kurulu gücündeki 1542 başvuruyu güneş gücüne dayalı depolamalı elektrik üretimi müracaatları oluşturuyor. 91 bin 800 megavat kurulu gücündeki 1211 müracaat ise rüzgar gücüne dayalı depolamalı elektrik üretimi tesisi kapsamındaki müracaatlar. Bu müracaatların toplam yatırım pahası 230 milyar doları aştı. Daha evvel de söylediğimiz üzere mevcut kapasite dikkate alındığında bu ölçünün 40-45 milyar dolarının alana yansımasını bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

BAŞVURU SÜRECİ

Öte yandan, EPDK, müracaatlara ait değerlendirmelerini sürdürüyor. Kıymetlendirme sürecinin tamamlanmasının akabinde değerlendirmeye alınan müracaatlar, müracaat sırasına nazaran kapasite tahsisi yapılabilmesi için TEİAŞ Genel Müdürlüğüne gönderilecek.

Kapasite tahsisi yapılan müracaatlar, teknik değerlendirmesinin yapılabilmesi gayesiyle Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığına ulaştırılacak.

Başvuruda bulunan yatırımcılardan kapasite alanlara, öbür yükümlülükleri de sağlamaları halinde EPDK tarafından ön lisans verilecek. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir