Bakan Bolat’tan İzmirli iş insanlarına müjde

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti İzmir Vilayet Başkanlığını ziyaret etti. AK Parti İzmir Vilayet Lideri Bilal Saygılı ve idaresi tarafından karşılanan Bakan Bolat, daha sonra partililere ve basına hitap etmek üzere konferans salonuna geçti. Programın açılış konuşan AK Parti İzmir Vilayet Lideri Bilal Saygılı’nın konuşması sık sık partililer tarafından yapılan tezahüratlarla kesildi. AK Partili Saygılı’nın ardından konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yapısal ıslahatların 3 yıllık müddet içerisinde gerçekleştirileceğini belirterek, “Geçen hafta 3 yıl vadeli Orta Vadeli Program açıklandı. Bu program artık ekonomimizin yol haritası. Buradaki büyüme, ihracat, yapılacak hizmetler ve cari açığı azaltma, eğitimden sıhhate, endüstriden tarıma, hizmetlere kadar ortaya konmuş bütün yapısal ıslahatlar bu 3 yıllık mühlet içerisinde gerçekleştirilecek. Birilerinin iktisatla alakalı felaket senaryoları ya da kriz edebiyatı yapmasını dikkate almayın. Bir enflasyon sorunu, hayat pahalılığı sorunu var. Bu maalesef kovid devrinin bütün dünyaya çıkardığı bir fatura oldu. Gelişmiş ülkeler de gelişmekte olan ülkeler de enflasyon canavarıyla uğraşıyor. Biz de enflasyonla uğraş konusunda zati Orta Vadeli Programın temelini oluşturuyor. Bu 3 yıllık devirde başaracağız. 2026 yılı amacı de tek haneliye düşürmek orta vadeli programda yazıldı” dedi.

“İHRACATIMIZI 300 MİLYAR DOLARA ÇIKARMA AMACIMIZ VAR”

İhracatı arttırmak için çalışacaklarını belirten Bolat, “İhracatımızı 300 milyar dolara çıkarma maksadımız var. Cari açığımızı da 30 milyar düzeyine indirme maksadımız var. Meslek liselerini geliştirmek, iş dünyasının muhtaçlığı olan eğitimli, vasıflı işgücü başarılması üzere bir çok gayeler var. Sağlıkta zaten AK Parti takımları bir ihtilal yaptı. Daha uyguna gerçek götüreceğiz. Dün istihdam sayıları açıklandı. Türkiye’de işsizlik oranları yüzde 9,4’e geriledi. 0,2’lik bir düşme sağlandı. Kriz olan bir ülkede işsizlik artar mı azalır mı? Artar. Allah’a şükür temmuz ayı itibariyle de haziran ayı itibariyle de işsizlik sayıları yeterli geldi. İşsiz sayısı 3 milyon 290 bin civarında. İş dünyası da vasıflı çalıştıracak eleman aradığını her vesileyle bizlere söylüyor” diye konuştu.
İhracatta rekor kırıldığını belirten Bolat, “Sanayi üretim sayıları dün açıklandı. Yıllık bazda temmuz ayında yüzde 7,4 bir artış kelam konusu. İnşallah ağustos ayı da artıda gelecek. İhracatta hem temmuz hem ağustosta rekor kırdık. Tarihin en yüksek ihracat sayılarını elde ettik. Dış ticaret açığını azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bütün dünyayı dolaşıp yeni ihracat pazarları bulmaya çalışıyoruz. Hizmet ihracatını arttırmaya çalışıyoruz” dedi.

BAKAN MUŞTUYU İZMİR’DEN VERDİ

İzmirli esnaflara finansman takviyesi sağlanacağı ve ihracatçılara da dayanak sağlanacağı muştusunu veren Bakan Bolat, “Gelirken Halk Bankası ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Birliğiyle görüştüm. Zati bütün Türkiye’deki esnaf ve sanatkarlara çok önemli finansman dayanakları sağlandı. 21 yıl boyunca bilhassa 2022’de. Ancak ekstra olarak İzmir’i ziyaretimiz vesilesiyle İzmirli esnaf ve sanatkarlar için 100 milyon TL’lik bir finansman daha tahsis edildi. Bu finansman yüzde 15 yıllık finansman maliyetli. 6’şar aylık geri ödemeli ve toplam 5 yıl vadeli olacak. Esnaf ve sanatkarlarımız için bir rahatlama, yapacakları kimi ataklar için onlara takviye manasında iyi olsun. Öteki taraftan Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının da uyumun da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankamız ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak ve arttırmak için günlük reeskont kredi hacmini 1,5 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkardı. Bu yaklaşık günlük 105 milyon dolarlık bir finansman dayanağı demektir. Bu da ihracatçılarımıza iyi olsun. İhracatın arttırılması en büyük gayemiz. Bunun 2 milyar lirasını eksim bank kaynaklarından günlük olarak tahsis edilecek. 25 Temmuz’da 300 milyon liradan 1,5 milyar liraya çıkarılmıştı. Bugün itibariyle de 1,5 milyardan 3 milyara çıkarılmış oldu. 1,5 ayda 10 katı ihracatçılara finansman takviyesi sağlanmış oldu. Onlardan da ihracatta yeni atılımlar yapmalarını yeni pazarlar bulmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde daha hoş haberler ve daha hoş muştular de gelecektir” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir