AKP’li Recep Tayyip Erdoğan: Hiçbir lider ‘Ben yanlış yaptım’ demez

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, dış siyaset ve dünya gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

“PUTİN DE BU İŞİ ARTIK BİR AN EVVEL BİTİRMENİN UĞRAŞI İÇERİSİNDE”

Rusya-Ukrayna savaşının süratli bir halde bitmesinin nasıl mümkün olabileceği sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yüklü olarak Rusya’nın halinin çok değerli olduğunu belirtti.

Özbekistan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile etraflıca görüşmelerinin olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendilerinin de aslında bu işi artık bir an evvel bitirmenin çabası içerisinde olduğunu anladım. Bu gidişin kasveti büyük. Bu noktada, örneğin şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu hoş bir gelişme. Zira bu rehinelerle birlikte orada çok çok kıymetli bir adım atılmış oluyor. Şu anda onun teknik boyutunu da arkadaşlar yürütüyorlar. Bununla birlikte hoş bir gelişmeyi sağlamış olacağız. Öteki taraftan tarım eserleri olayını yeniden tespit ettiğimiz arkadaşlarımız, teknik takımlar etraflıca yürütüyorlar. Bunlar da doğal hoş gelişmeler ancak burada Ukrayna’nın da Rusya’yla birebir anlayışta olması lazım ve artık karşılıklı olarak bu çatışmaların, bu savaşın durdurulması noktasında kararlı olmak lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, şayet Rusya-Ukrayna ortasında bir barış sağlanacaksa, burada alınan yerlerin iadesinin büyük ehemmiyet arz ettiğini belirterek, “İstenen, beklenen esasen bu. Bu mevzuda Sayın Guterres’in attığı adımlar da var. Bizim attığımız adımlar da var. Bu adımlarla birlikte beklediğimiz bu iadelerin sağlanması gerçekten işimizi kolaylaştır” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’den 2014’ten itibaren Kırım’ı da sahiplerine vermelerini rica ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar tıpkı vakitte bizim soydaşlarımız. Şayet bu adımı atarsanız bizi de rahatlatırsınız, Ukrayna’yı da rahatlatırsınız, Kırım Tatarlarını da rahatlatırsınız.’ dedik. Ancak maalesef o günden bugüne orada bir adım atılamadı.” diye konuştu.

“HİÇBİR BAŞKAN ATTIĞI ADIMDAN SONRA ‘BEN YANLIŞ YAPTIM’ DEMEZ”

“Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?” halindeki soru üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

Hiçbir önder attığı adımdan sonra ‘Ben yanlış yaptım.’ demez. Bunu görmek lazım. Alışılmış bunu söylerken tıpkı şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım. Sanki Sayın Zelenski böyle bir adımı atarken ‘Ben yanlış yaptım.’ diye düşünüyor mu yahut düşündü mü? Olağan önderler girdikleri bir yoldan geri dönüşleri çok sıkıntı olan insanlardır. Şu anda yalnızca Polonya’da 3 milyonu aşkın Ukraynalı mülteci var. Avrupa’nın birçok ülkelerine, bize dâhî gelen Ukraynalı göçmenler var. Bunların tümünü ele aldığımız vakit, 5 milyona yakın göçmen şu anda Ukrayna’dan çıkmış vaziyette. Olağan bu mevzuda bir önderin bu işe dayanması, yani 35-36 milyon nüfusu olan Ukrayna’dan bu kadar insanın çıkmış olması kolay bir iş değil. Bir başkanın de bunu anlatması kolay bir iş değil. Ancak önderler bu hususta kolay kolay pişmanlık duymuyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizce bu işgal, Rusların gerekçelendirebildiği bir işgal miydi?” sorusunu yanıtlarken ise şunları kaydetti:

“İşgallerin hiçbirisinin münasebeti olmaz. Bir işgal noktasında bunun sebep sonuç ilgisinin ne olduğunu en âlâ anlatabilecek olan bizden çok gerek Sayın Zelenski gerekse Sayın Putin’dir. En uygun onlar bunun münasebetlerini bilir. Bu münasebetleri değerlendirdiğimiz vakit, istikrar siyasetlerini gözeten bir ülke olarak Türkiye, burada her iki tarafı da dinlemekten yana. Onun için ısrarla bu önderleri bir ortaya getirme isteğimiz var. Bir ortaya getirelim, şahsen kendilerinden bunu daima dinleyelim istedim. Şimdi bunu başarabilmiş değiliz ancak ümitsiz de değilim.” diye konuştu.

“EN ÜLKÜ KARŞILIĞI BM, YAPACAĞI ÇALIŞMALARLA ORTAYA KOYMALI”

Rus birliklerinin çıktığı yerlerde toplu mezarlar bulunduğunun hatırlatılmasının akabinde “Sizce bundan kimi sorumlu tutmak lazım?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu karşılığı verdi:

“Bu hususla ilgili en ülkü karşılığı bana nazaran Birleşmiş Milletler, yapacağı çalışmalarla ortaya koymalı. Şu anda Birleşmiş Milletler yaptığı yahut yapacağı çalışmaları ortaya koymadıktan sonra, bu bahiste bir tespit yapmak yahut bu türlü bir açıklamaya girmek bizi istikrar siyaseti sürdüren bir ülke olmaktan, tarafgir bir ülke pozisyonuna düşürür ki bunu bu formda cevaplamak hakikat olmaz”

“BM soruşturma yaptığında bu zulümleri Rus askerlerinin yaptığı kanıtlanırsa sanki Putin sorumlu tutulmalı mı?” sorusu üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Böyle bir durum ortaya çıktığı anda aslında Putin de bununla ilgili olarak gerekli halini ortaya koyacaktır. Yani Putin’i bu noktada külliyen farklı bir insan olarak görmek hakikat olmasa gerek. Zira o da ülkesinin menfaatlerini birinci derecede savunan ve bunun da gayretini veren bir ülke pozisyonunda. Biz şu anda bu iki ülkenin savaşında, Sayın Putin’le de Sayın Zelenski’le de etraflıca görüşmeler yapıyoruz. Tıpkı formda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de Sayın Putin ve Sayın Zelenski’le görüşmelerini sürdürüyor. Bu ne demektir? Biz şayet bir sonuca varacaksak, bir önderin tarafında olmakla değil, her iki önderle de görüşmeleri yaparak sonuca varmanın çabası içerisinde olmamız lazım. Yalnız şunu da görmek lazım, yalnızca Ukrayna tarafında beşerler ölmüyor, Rusya tarafında da çok beşerler öldü.”

Program sunucusunun “Ama Rusya işgal gerçekleştirdi” yorumu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“O başka bir husus. O yapıldığı üzere, doğal daha bu savaş başlamadan evvel bunlar olmuştu ve savaşla birlikte daha da gelişti. Son vakitlerde biraz gerileme de oldu. Fakat dediğim üzere burada bilhassa Birleşmiş Milletler’in üzerine düşen vazifesi hızla yerine getirmesi lazım, neticeyi açıklaması lazım. Bu sonuç üzerinden de bizlerin halimizi ortaya tam manasıyla koymamız gerekir. Onun içindir ki mesela biz artık rehine krizini çözmek için çalışıyoruz, adımlar atıyoruz ve muhakkak bir yere de geldik. Öbür taraftan işte tahıl koridoruyla ilgili adımları buna dayanarak attık. Belirli bir sonuca orada da varmış bulunuyoruz. Hasebiyle birisini büsbütün bir kenara at, öbürünü bir kenara koy; o denli olmaz. Sonuç alacaksak sonuca oynamamız lazım ve şu anda ben Türkiye olarak bu sonuca oynamanın çabası içerisindeyim”

“DÜNYANIN TÜM ÜLKELERİYLE GÖRÜŞÜRÜZ”

“Şangay İşbirliği Örgütüne katılma niyetiniz var. Bu örgütte Rusya, Çin, İran var. Bu, NATO’dan çok farklı bedel ve amaçları olan bir örgüt. Siz ülkenizin doğunun modülü mı olmasını istiyorsunuz batının kesimi mı?” formundaki soruya karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

“Şunu çok açık net söylemem lazım, biz dünyanın kesimiyiz; ne doğunun ne batının… Bizim için ülkemizin coğrafik olarak büyük bir kısmı doğuya aittir. Batıya ilişkin olan kısmı ayrıdır. Ama Avrupa Birliği 52 yıldır bizi devamlı oyalamıştır. Avrupa Birliği, 52 yıldır bizi ne yazık ki hâlâ üye yapmamıştır. Avrupa Birliği içinde bizim durumumuzda olan bir öteki ülke yok. Hâlâ da oyalamaya devam ediyorlar. Hâlbuki NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olduğumuz halde NATO ülkeleri dâhî Avrupa Birliği süreci içerisinde bizi oyalamaktadır. Biz NATO’nun içerisinde verdiğimiz takviyelerle birinci beşin içerisinde yer alan bir ülkeyiz. Bizim NATO’da bu türlü de bir pozisyonumuz var.

Böyle güçlü bir pozisyonu olan Türkiye’nin bu türlü oyalama taktikleriyle bir kenarda tutulması elbet ki bizim için çok çok manidardır. İster istemez farklı arayışlar içerisine girme durumunda da olabiliriz. Avrupa Birliği 52 yıldır bizi tutacak, bizi yanına yaklaştırmayacak ve ondan sonra da ‘Niçin şurayla görüştü, niye burayla görüştü?’ diyecek. Görüşürüm. Bu görüşmeleri yaparken de biz Avrupa Birliği’ne bu noktada hesap verecek değiliz. Biz dünyanın tüm ülkeleriyle görüşürüz. Ben Sayın Şi’yle de görüşürüm, Sayın Putin’le de görüşürüm, Sayın Modi’yle de görüşürüm. Bütün ülkelerle görüşmelerimi yaparım. Zira hepimiz bu dünyanın birer parçasıyız. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle görüşmeler yaptığımız vakit bize ‘Niçin onlarla görüştünüz?’ diye bir soru gelmedi. Biz şu anda bilhassa Şanghay İşbirliği Teşkilatında olan ülkelerle nasıl bir tavır içindeysek onlarla da tıpkı tavır içerisinde süreci işleteceğiz.”

“Türkiye olarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini daimi olarak engellemek üzere bir niyetiniz var mı?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şunu bir sefer görmeniz lazım, burada bilhassa İsveç terörün adeta bir kuluçka yuvasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç’te teröristlerin parlamentoya varıncaya kadar sızdığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sürekli, Stockholm caddelerinde, teröristbaşının paçavralarını, pankartlarını taşıyarak teröristlerin yürüyüşler yaptığını ve İsveç’teki bizim samimi saf Türklere taarruzlar düzenlediğini biz dokümanlarla tekraren İsveç tarafına verdik. ‘Finlandiya bu türlü mi?’ derseniz, İsveç üzere değil. Onlar bu noktada daha sakinler ve duruma yargıçlar. Fakat İsveç’te bu türlü bir hâkimiyet yok. Bize daima bir münasebetle karşılık veriyorlar. Diyorlar ki ‘Anayasamızın amir kararı sebebiyle bu, özgürlükler kapsamında kıymetlendirilir.’ Ben de diyorum ki, terörün özgürlükle alakası olmaz. Terörün özgürlük tarifi içerisinde yeri olamaz. Münasebetiyle da bu teröristlere karşı uğraşınızı şayet ortaya koyarsanız, bir çaba verirseniz, biz bu hususta her türlü takviyesi veririz. Alışılmış bununla ilgili de kesin karar merci bizim parlamentomuzdur. Son kararı parlamentomuz verir.

Burada bir şeyi daha söz etmekte yarar görüyorum, biz bu görüşmeleri yaptıktan sonra yeniden Stockholm caddelerinde maalesef bu teröristlerin devamlı yürüyüşlerini izledik. Bu orta bir seçim geçirdiler. Yeni kazanan parti bunlara müsaade etmeyeceğini söyleyerek iş başına geldi. Temenni ederim ki bu teröristlere İsveç’te müsaade edilmez, biz de elimizden gelen kolaylığı kendilerine gösteririz.”

“Eğer İsveç ve Finlandiya sizin onlardan istediğinizi yapmazsa, o vakit NATO üyeliklerini durdurma, engelleme konusunda kararlı mısınız?” sorusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hususta NATO üyelerinden rastgele birisinin olumsuz yanıt vermesi aslında bu girişi maniler.” kelamlarıyla yanıtladı.

Yunanistan’ın NATO’ya tekrar girişine o vakit iktidarda olan Türkiye Cumhuriyeti hükûmetinin takviye verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer ‘ret’ deseydi, bugün Yunanistan NATO’da olamayacaktı lakin olumlu yaklaştığı için şu anda Yunanistan tekrar NATO’ya girme imkânını yakaladı. Artık burada da benzeri bir durumla karşı karşıyayız. Şayet bu dediklerimiz yerine getirilecek olursa biz olumlu yaklaşımda bulunuruz. Lakin burada terör faaliyetleri devam ederse olmaz.” dedi.

“ASLA AYRIM YAPMAYIZ, YAPMADIK”

NATO’nun terör örgütlerinin yanında olan değil, büsbütün terörle gayret eden bir kuruluş olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO’nun beşinci hususu, bilhassa üyelerinin müşterek korunmasına yönelik bir husustur ve biz bunu da olağan bekliyoruz. Zira biz 40 yıldır terörle gayret ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece İsveç ve Finlandiya’da değil, Suriye, Irak ve kendi ülkeniz içinde de Kürtler konusu var. Bu bahis sizce nasıl tahlile ulaşır?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Bir kere evvel şunu belirleyelim, olayı Kürt-Türk sorunu olarak ele alırsanız yanılırsınız. Olay bir Kürt-Türk sorunu değildir. Olay büsbütün terörist ve terörist olmayanlar problemidir. Şu anda Suriye’nin kuzeyinde Kürt de var, Arap da var. Bizim tarafa geçtiğiniz vakit bu uzunluklarda Kürt var, Arap daha çok var. Benim partimin içerisinde Kürt yönetici arkadaşlarım var, Kürt milletvekili arkadaşlarım var. Kendi içimizde rastgele bir sorun kelam konusu değil. Kaldı ki şu anda ülkemin güneydoğu, doğu bölgelerinde biz ikinci parti pozisyonundayız ve buralardan önemli bir oy alabiliyoruz. Buralarda yüklü olarak Kürt vatandaşlar yaşıyor. Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı bu bölgelerden AK Parti olarak biz bu kadar ağır bir oy alıyoruz. İktidar olarak da biz bu bölgelere çok önemli yatırımlar yaptık. Yani ‘Burası Kürtlerin yaşadığı bölgedir, buraya yatırım yapmayalım’ diye bir şey bizim ideolojimizde yok, bizim programlarımızda yok. Türkler de benim vatandaşım, Kürtler de benim vatandaşım, Araplar da benim vatandaşım. Biz bunların ortasında asla ayrım yapmayız, yapmadık. Şu anda da tıpkı pozisyondayız. Bizim bütün vatandaşlarımıza yaklaşımımız birebirdir. Bundan sonra da motamot bu türlü devam edecektir.”

“BU MEVZU EN ÇOK BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

Erdoğan, “Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunların pek birden fazla sizin ülkenizde yaşıyor. Siz bu Suriye savaşı nereye hakikat gidecek diye düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine de “Tabii bu bahis en çok bizi rahatsız ediyor. Zira 4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde ki bunların büyük kısmı Arap’tır, biz bunları konuk ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyelilerin olduğunu, bunların içinde doktor, mühendis, hukukçu, ebe, hemşirenin bulunduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kadar vasıflı beşerler sizden bir şeyler bekliyorlar ve biz bu insanları yol ortasında bırakmadık. Elimizden gelen takviyesi onlara da verdik. Ancak biz artık yeni bir adım attık. O da şu, bilhassa Suriye’nin kuzeyinde belirli bir bölgeyi şu anda briket konutlarla inşa ediyoruz. Bu briket meskenler 2 artı 1 biçiminde. Banyosu, tuvaleti her şeyi içerisinde var. Altyapılarını yaptık. Maksadımız birinci etapta 100 bin konut yapmak ve bunu artırarak devam ettirmek. Pekala, niye bunları yapıyoruz? Bizdeki Suriyeliler tekrar kendi topraklarına dönsün diye bunu yaptık. Orada, o yaşanmaz çadırların içerisinde bu insanların insanlık dışı bir yaşama mahkûm edilmesine katlanmak mümkün değil. Biz bununla ilgili de Avrupa Birliği’nden olsun birçok yerlerden dayanaklar istedik. Ancak maalesef bu takviyeleri alamadık. Birçok önderle benim özel görüşmelerim oldu. Ancak o denli de olsa bu türlü de olsa Türkiye kendi ulusal bütçesinden ve STK’ların çabalarıyla bu konutları yaptı. Amacımız artık 250 bin briket konuta bunu ulaştırmak ve şu andaki bizde bulunan Suriyeli konuklarımızı yavaş yavaş kendi topraklarına göndermek

Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilerin dönüşlerinin başladığını, burada amacın birinci etapta 1 milyonu yakalamak olduğunu söyledi.

“BÜYÜMEDE İKİNCİ SIRADAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’deki enflasyon sıkıntısının nasıl çözülebileceğine” ait soruya karşılık da şunları söyledi:

Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Fakat Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü eseri marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni bir adım attık. O da şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde eserler çok çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar öbür zincir marketlerden çok daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir ezadır lakin yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu ezayı aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor”

“SEÇİMLERİ KAZANMA NOKTASINDA KAYGIMIZ YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de 2023’te yapılacak seçimlere” dair soruya, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir tasamız yok. Ben meydanların lisanını düzgün bilirim. Şu anda yaptığım toplu açılışlarda, meydan mitinglerinde şayet on binleri meydanlara toplayabiliyorsam, bu halkımın bize olan teveccühünü göstermektedir. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Zira alternatif yok.” dedi.

“Keşke gelseniz de bizim sıhhat kesimini yerinde inceleseniz, bizim eğitim sistemimizi yerinde inceleseniz. Hepsinde Batı’yla mukayese edilemeyecek derecede performansı olan bir ülkeyiz. Onun için alternatifsiziz. Şu anda biz o denli bir pozisyondayız ki inşallah bu seçimleri de bizler kazanacağız. Ben yüzde 52 ile Cumhurbaşkanlığını kazandım. Artık önümüzdeki seçimlerde bizim gayemiz olağan birebir biçimde kazanmak. Biz başkanlık sistemine geçtik. Fakat bizim muhalif kanat, Türkiye’de başkanlık sistemi değil, parlamenter sistemi savunuyor ki o parlamenter sistemde Türkiye yıllar yılı 7 ayda, 8 ayda, 10 ayda, 13, 14, 15, 16 ayda bir seçime gitmiş, hükûmetler bozulmuş. Bu türlü bir ülkede istikrar olur mu? İstikrar olmadığı için de ne oldu? Türkiye daima geride kaldı. Biz ise dedik ki başkanlık sistemine geçeceğiz ve başkanlık sistemine geçtik. Amerika’daki sistemi de kısmen baz aldık. Başkanlık sistemiyle bir arada de Türkiye çok daha farklı bir yürüyüşe geçti ve bu farklı yürüyüş içerisinde de çok hoş bir yere ülkemizi getirdik.”

“Sizce şu an Türkiye-ABD münasebetleri ne durumda?” sorusunu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdeal bir pozisyondadır diyemem. Zira bizim şu anda Amerika’yla dış ticaret hacmimizin buralarda olmaması lazım. Bizim Sayın Trump döneminde de belirlediğimiz bir sayı vardı, ‘100 milyar doları bulmalıyız’ demiştik. Fakat maalesef şu anda çok çok gerilerdeyiz.” diye yanıtladı.

Türkiye-ABD ticaret hacminin 20, 25, 30 milyar dolar olmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim bunları aşmamız lazım” diye konuştu.

“YAPTIRIM, İKİ DOST ÜLKE İÇİN ÇOK YANLIŞ BİR ŞEY”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD münasebetlerinin savunma endüstrisinde de istenilen yerde olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Savunma endüstrini güzel bir yere taşımamız lazım. İşte mesela bizim F-16 sıkıntımız var. Biz sizden F-16 almışız. Artık sizden F-16 aldığımıza nazaran bunun gerisinin gelmesi lazım. Lakin burada siyasi yaklaşımla karar vererek F-16 konusunda Türkiye’ye hâlâ bir yaptırım uygulama yoluna gitmek iki dost ülke için çok yanlış bir şey. En son Sayın Biden, bunu çözme noktasında bana kelam verdi. Şu anda Biden’ın buna olumlu baktığını biliyorum. Hatta Cumhuriyetçilerle de görüşmelerimiz oldu, onlar da buna olumlu bakacaklarını söylediler. Artık F-16 konusunda şayet biz Amerika’dan istediğimiz neticeyi alamazsak ne yapacağız? Başımızın dermanına bakacağız. Siz kalkıp da Yunanistan’a F-16 konusunda her türlü takviyesi vereceksiniz, orada üsler kuracaksınız fakat Türkiye üzere NATO’daki dost ülkeye ve birinci 5 içerisinde NATO’da her türlü dayanağı veren ülkeye bu takviyesi vermeyeceksiniz. Bu durumda Türkiye’nin yapacağı iş de başının devasına bakmaktır. Yoksa bunun dışında bizim Amerika’yla problemimiz yok”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir